Rasy, náboženství, národy, jazyky
RASY
3 základní lidské rasy: europoidní, mongoloidní, melanoidní.
Rasa bílá – europoidní Světlá pleť, různá barva očí i vlasů, spíše větší, muži hodně ochlupení. ½ obyvatelstva světa. Bílá rasa převažuje v Evropě, severní Africe, jihozápadní a jižní Asii. Rozšířila se do Ameriky a Austrálie.
Rasa žlutá – mongoloidní Bronzová pleť, husté rovné (černé) vlasy, menší, štíhlí, ochlupení řídké. 40 % obyvatel světa. Žlutá rasa převažuje ve východní a jihovýchodní a střední Asii. Dále Inuité (Eskymáci) a Indiáni v Americe.
Rasa černá – negroidní Tmavá pleť, černé kudrnaté vlasy, různě vysocí, široký nos a velké rty. 11% obyvatel světa. Černá rasa se vyskytuje v Africe, Americe. Domorodí Australané, Papuánci a Melanésané.
Míšenci se vyskytují na přechodu mezi jednotlivými rasami a hlavně v obou Amerikách, kde je obyvatelstvo rasově pestré. Mestici jsou míšenci mezi bělochy a indiány. Mulati jsou míšenci mezi bělochy a černochy. Zambové jsou míšenci mezi černochy a indiány.
Rasismus která hlásá nadřazenost jedné rasy nad druhou. Není založen na vědeckém základě. Apartheid – politika rasové segregace byla a do jisté míry stále je praktikována v JAR.
NÁBOŽENSTVÍ
Náboženský člověk je ten, který má osobní zkušenost s posvátnem.
2 hlavní světové názory ohledně náboženství : 1) náboženský 2) nenáboženský = ateistický
Ateismus je víra v neexistenci Boha. Ateismus se vyskytuje především v původně křesťanských zemích, kde byla přijímána filosofie materialismu (Marx, Engels, Hegel atd.).
Světová náboženství jsou křesťanství, islám a buddhismus.
Křesťanství je nejrozšířenější náboženství na světě (2 mld. lidí). Existuje 2000 let. Víra v Trojjediného Boha a v to, že Ježíš Kristus zemřel za hříchy všech lidí. Bible – Písmo svaté. Rozděleno křesťanstva: katolíci, pravoslavní (ortodoxní křesťané), protestanté (evangelíci, anglikáni atd.). Křesťanství je rozšířeno v Evropě, v obou Amerikách, v Africe jižně od Sahary, v Austrálii a v malých oblastech jihovýchodní Asie.
Islám vznikl roku 622 AD v Arábii. Víra v Alláha a úcta k proroku Mohammedovi. 0,5 mld. stoupenců a stále přibývají. Džihád. Korán. Rozdělení islámu: Sunnité, šíité (Irán). Islám je rozšířen v jihozápadní a střední Asii, na severu Afriky, v Indonésii a některých evropských balkánských zemích.
Buddhismus vznikl jako reforma hinduismu. Zakladatelem Buddha. 700 milionů stoupenců. Velmi tolerantní. Rozdělení buddhismu: taoismus, konfucionismus, lámaismus (Tibet). Buddhismus je rozšířen ve východní Asii a částečně v jihovýchodní Asii.
Náboženství, která vyznávají příslušníci jen jednoho národa - hinduismus, judaismus.
Hinduismus vznikl v Indii. 400 mil. stoupenců. Velmi staré polyteistické náboženství (více bohů - Višna, Šiva, Krišna ... ) Dělí lidi do kast.
Judaismus je náboženstvím Židů, kteří žijí v Izraeli, a také jsou rozptýleni po celém světě. 12 mil. stoupenců. Bůh Jehova. Posvátná kniha Tóra.
Animismus je častý u přírodních národů, které uctívají přírodní síly, duchy předků, zvířata … Afrika, Jižní Amerika, jihovýchodní Asie.
Šintoismus – uctívá duše předků a má velkou úctu k přírodě. Japonsko.
Sekty jsou nebezpečné náboženské skupiny, které jsou přesvědčeny o své výjimečnosti. Bývají uzavřené, nátlakové a je těžké z nich vystoupit. Potlačují svobodu jednotlivce. Příklady sekt: Jehovisté, mormoni, moonisté, Hare Kršna … Hlavní sídlo mormonů – Salt Lake City v Utahu. Moonisté jsou známi hromadnými svatbami. Jehovisté často navštěvují jiné lidi a šíří svoji nauku. Scientologická církev je vlastně sekta ve formě firmy, která se maskuje jako náboženská společnost.
Hedonismus – cílem života je užívat si blahobytu. Nejrozšířenější náboženství lidí z hlediska životního stylu ve vyspělých zemích. Při životě v blahobytu je obtížné být mravný.
NÁRODY, JAZYKY
Národ je společenství lidí, které spojuje společné území, kultura, národní tradice a většinou také společný jazyk. Tito lidé mohou mít různou barvu pleti, nebo i zemi původu.
Nové národy : americký, australský …
Švýcaři hovoří čtyřmi jazyky – německy, francouzsky, italsky a rétorománsky.
Německy se mluví v Německu, v Rakousku, Ve Švýcarsku, v Lichtenštejnsku a částečně i v Lucembursku.
Národů je na světě méně než jazyků.
Nejpočetnějším národem na světě jsou Číňané - více než 1,2 mld.
Další početné národy: Američané, Indonésané, Bengálci, Arabové, Brazilci, Rusové, Indové a Japonci...
Vlastenectví je hrdost na příslušnost k vlastnímu národu.
Nacionalismus je vyvyšování vlastního národa nad ostatní národy.
Šovinismus je nenávist k jiným národům.
Na světě je asi 6 tisíc jazyků a dialektů.
Nejužívanější mezinárodní jazyk je angličtina.
Nejrozšířenější mateřský jazyk je čínština.
Další nejrozšířenější mateřské jazyky: angličtina, španělština, hindština, indonéština, bengálština, portugalština, arabština, ruština, japonština a němčina.
Jazykové rodiny: indoevropská, afroasijská, austronéská, ugrofinská, altajská, semitohamitská, korejská, japonská, čínská, africká, kavkazská.
Indoevropská jazyková rodina : indické, íránské, řečtina, albánštinu, arménština, keltské, románské, germánské a slovanské jazyky.
Slovanské jazyky : východní (ruština), západní (čeština) a jižní (srbština, chorvatština).
Místní dialekt – např. hanácké nářečí.