Konflikty
Konflikt – aktéři se snaží dosáhnout stejného cíle na úkor ostatních, jejich pozornost je ale upřena přednostně na konkurenty, nikoliv na dosažení cíle jako při soutěži.
Konflikty podle ztrát na životech za rok :
1) Malý ozbrojený konflikt – do 25 osob
2) Střední ozbrojený konflikt – do 1000 osob
3) Válka – nad 1000 osob
Před rokem1950 : 80% všech obětí válečných konfliktů byli vojáci.
Po roce 1950 : 75%obětí tvoří civilisté.
Současnost: až 90 % obětí jsou civilisté.
Příčiny mnoha současných konfliktů: záměrné vyvolávání etnických a náboženských konfliktů pro ekonomické cíle.
Vítěz dnes bohužel určuje, co je a co není mravné.
Příklady konfliktů (nutná znalost orientace na politické mapě světa - viz. atlas světa)
Korejská válka 1950 - 1953
Korejský poloostrov po 2. světové válce rozdělen na 2 okupační zóny (SSSR,USA). Na severu zaveden komunistický režim. Útok severokorejské armády s cílem násilně spojit obě části Koreje. Sever podporován Čínou a SSSR. Jih podporován USA. Vyčerpány prostředky na vedení útoků. Dohoda o příměří – dosud.
Arabsko – izraelský konflikt 1948, 1956, 1967, 1973
1947 : rozhodnutí OSN o vzniku 2 států v Palestině – židovského a arabského. 1948 - vznik Izraele.
1. arabsko - izraelská válka 1948
Na Izrael zaútočili Egypt, Jordánsko, Irák, Sýrie a Libanon. Izraelci vyzbrojeni z Československa. Nejednotné velení Arabů. Izraelci pronikli na Sinaj. Územní zisk pro Izrael. Jeruzalém rozdělen do 1967. Mnoho palestinských uprchlíků.
2. arabsko - izraelská válka – Suezská krize 1956
Suez – kontrola nad dopravou ropy. Izrael obsadil Sinaj s podporou VB a Francie. Egypt podpořen SSSR a USA. Návrat Suezu Egyptu.
3. arabsko - izraelská válka – Šestidenní válka 1967
Izrael x Egypt, Sýrie a Jordánsko. Egypt zablokoval Tiranský průliv. Izrael obsadil západní břeh Jordánu, Jeruzalém, pásmo Gazy a Golanské výšiny - zdvojnásobil své území. Zhoršení vztahů se SSSR. Dodej zbraní z USA.
4. arabsko - izraelská válka – Jom kippurská 1973
Pomsta Egypta a Sýrie za Šestidenní válku. Hrozba operace Jericho (jaderné bomby). Mohutná tanková bitva na Sinaji. Mobilizace SSSR a USA. Egyptsko izraelské příměří – navrácení Sinaje.
Karibská krize 1962
Příčiny: přítomnost sovětských raket na Kubě a amerických v Turecku. J. F. Kennedy vyhlásil vojenskou blokádu Kuby. Vyjednávání – Kennedy, Chruščov. Zavedena „horká“ telefonní linka. Hrozilo vypuknutí 3. světové války. O příměří se zasloužil i papež Jan XXIII. (Roncalli)
Válka ve Vietnamu 1964 – 1975
Vietnam francouzskou kolonií. Partyzánská válka proti Francouzům. Po vítězství partyzánů (podpora Číny, SSSR). Vznik komunistického Vietnamu na severu a Vietnamské republiky na jihu (podpora USA). Rozděleny 17. rovnoběžkou. Snaha komunistů sjednotit zemi násilím. Zvyšování počtu amerických vojáků na jihu.Vpád komunistů odražen, americké bombardování neefektivní. Američané se nesnažili udržet dobyté oblasti, Vietkong se mohl vrátit. Neexistovala žádná bojová linie. Američtí vojáci nezkušení . Vietkong – léčky. Američané – napalm, herbicidy. Silná ofenzíva komunistů – odražena. Velké protiválečné demonstrace v USA . Snižování počtu amerických vojáků (Nixon). Mírová smlouva v Paříži – odchod Američanů za příměří. Komunisté nedodrželi a díky těžké technice dobyli i Saigon. První válka „v přímém přenosu“ - mírová hnutí (Hippies). Velké počty civilních obětí. Mnoho postižených dětí po válce.
Válka v Kambodži 1975 – 1979
Rudí Khmerové. Prováděli genocidu na vlastním obyvatelstvu. Válka s Vietnamem. Vyhlášena Kambodžská lidová republika.
Válka v Perském zálivu 1990 – 1991
Irák oslaben z irácko-iránské války. Kuvajt nadměrnou těžbou snižoval cenu ropy. Irák obsadil Kuvajt. Americké bombardování. Koalice (USA, VB …) porazila Saddáma Husajna a obsadila Irák. V současnosti velmi neklidná oblast. Exodus křesťanů.
Válka v Jugoslávii 1991 – 1999
Slovinsko a Chorvatsko vyhlásily nezávislost na Jugoslávii. Nesouhlas vlády Jugoslávie, příměří se Slovinskem, válka v Chorvatsku. Etnické čistky mezi Srby a Chorvaty. Vyvolány uměle americkými žoldáky, kteří se vydávali za Srby či Chorvaty. Genocida – vraždy civilistů, koncentráky. Balkán strategicky velmi významný ! Mírové jednotky OSN UNPROFOR - málo pravomocí, odminování země. Zasaženo pozdě – NATO nechalo Balkán vykrvácet. Poté tzv. „humanitární bombardování“ (autorem termínu V.Havel) se záměrem zničit infrastrukturu země. Válka v Bosně – mezi Srby, Chorvaty a bosenskými muslimy, genocida. Silná islamizace země. Válka v Kosovu: uměle vyvolána občanská válka mezi Albánci a Srby. NATO bombarduje Kosovo a Srbsko. Kosovo odtrženo od Srbska, exodus Srbů. Snaha mocností získat kontrolu nad Balkánem. Rusko na straně Srbska; USA, EU na straně Chorvatska.
Konflikt v Severním Irsku 60. - 90. léta 20. století
Politicko-náboženské spory mezi protestanty (chtěli zůstat součástí VB) a katolíky (chtěli odtržení). IRA (Irská republikánská armáda) – teroristé, útoky na britské vládní činitele, úřady a policii. 1972 - Krvavá neděle (Londonderry), Krvavý pátek (Belfast). 1998 - Dohoda z Velkého pátku.